Güldoğan’dan Gökçeada yanıtı  “Çalışmalarımız devam etmektedir”Gökçeada Belediye Başkanı Ünal Çetin’in Çınarlı Deresi ve DSİ ile ilgili açıklamalarına cevap veren DSİ 252. Şube Müdürü Murat Lütfü Güldoğan; “DSİ 252. Şube Müdürlüğü sorumluluk alanımız olan Gökçeada İlçesi, Çınarlı deresi, Büyük dere, Kuş deresi, Çamurlu dereleri için makinalı çalışma programı kapsamında 08.06.2022 tarihinde Paletli Ekskavatör ve ekip gönderilip, makinalı dere temizlik çalışması 09.09.2022 tarihe kadar devam etmiştir. Büyük derenin temizliği için Paletli Dragline ekskavatör (Sallama olarak bilinen) 22.07.2022 tarihinde gönderilmiş ve büyük dereninin temizlik çalışması 25.08.2022 tarihinde tamamlanmıştır. Ayrıca 12.09.2022 tarihinde Lastik Tekerlekli Ekskavatör gönderilmiş ve halen dere temizlik çalışmalarına devam etmektedir” dedi.

“Bir çok derede temizlik çalışmaları devam etmektedir”

Müdür Murat Lütfü Güldoğan sözlerini şu şekilde sürdürdü; “DSİ 252. Şube Müdürlüğü olarak 08.06.2022 tarihinden bugüne kadar olan ve halen devam etmekte olan makinalı çalışma programımız; program dahilinde olmamasına rağmen Gökçeada’ya makine naklinin de zorluğundan dolayı, DSİ olarak gerekli gördüğümüz veya talepler üzerine bir çok derede makinalı temizlik çalışmaları İlçe Kaymakamlığı ile de koordinasyonlu olarak devam etmektedir.”

“İlçe merkezlerinde birimlerimiz ve personel bulundurulmamaktadır”

 “DSİ olarak İlçe merkezlerinde birimlerimiz ve personel bulundurulmamaktadır” diyen Müdür Murat Lütfü Güldoğan; “Buna rağmen Gökçeada da eski kısım binamızda bir görevli bulundurularak, Gökçeada Barajı’ndan yapılan 500 ha’lık sulama alanının takibi, sulama sistemlerinin bakım onarımı, barajın kot ölçümü ve kontrolü gibi işler yürütülmekte olup, Gökçeada Zeytinliköy Barajı sulama sahasına ihalesi yapılarak yüklenicisine iş yeri teslimi yapılmış olan 36 adet tek çıkışlı, 28 adet çift çıkışlı Sayaçlı Su Alma Vanası takılması 2022 yılı içerisinde gerçekleştirilecektir” şeklinde konuştu.

“Çalışmalarımız devam etmektedir”

DSİ 252. Şube Müdürlüğü olarak yaptıkları bütün çalışmaların İlçe Kaymakamlığı’nın bilgisi dahilinde olduğunu ve koordineli olarak çalışmaların devam ettiğini dile getiren Müdür Güldoğan; “Gökçeada ilçe merkezinden geçen Çınarlı derenin İlçe merkezinden geçen ve DSİ tarafından ıslahı yapılmış olan kısmının üzerine binalar yapılmış olup, taşkın riskini artırmıştır. Konu ile ilgili olarak DSİ 252. Şube Müdürlüğü olarak müdahale tespitleri yapılmış ve ilgili kurumlarına gönderilmiştir. Ayrıca Yatırım Programımızda yer alan Gökçeada İlçesi Merkez Çınarlı, Bülbül, Sanayi, Yeni Bademli Köyü Köyiçi dereleri İkmal işi yıl içerisinde ihale edilerek yapım çalışmalarına başlanacaktır. DSİ 252. Şube Müdürlüğü olarak yaptığımız bütün çalışmalar İlçe Kaymakamlığının bilgisi dahilinde olup, koordineli olarak çalışmalarımız devam etmektedir” ifadelerini kullandı.                                                                               

Haber Merkezi


Bu haber 16 defa okunmuştur.